Půlení motoru jawa 50 Pionýr

Nejdřív z fichtla odmontujeme sedlo a pak všechnu plechařinu kromě předního blaťáku.To snad každý dokáže.Pak z motoru musíme odpojit vše co by bránilo jeho vyndání z rámu.Takže sundáme kabel od svíčky,odšroubujeme výfuk,karburátor,stojánek se stupačkami (pozor! bez stojanu fichtl spadne a proto ho musíme nějak podložit špalkama),kabeli od magneta a spojkové lanko (na to musíte sundat start páku a pak pravý dekl).Teď povolíme tři šrouby které drží motor v rámu, vytáhneme je a motor opatrně vyndáme (hlavně s ním netřískněte o zem).Motor přeneseme na stůl a začneme ho rozebírat
Vyšroubujeme výpušťák na spodní straně motoru a vypustíme olej (je ho tam asi půl litru).Když je olej vypuštěný obrátíme motor na bok magnetem nahoru.Povolíme matici řetězového kolečka (aby se při povolování neprotáčelo nacpeme mezi zuby a karter kousek dřeva) a kolečko sundáme. Teď sundáme magneto.Povolíme dva šrouby držící stator a sundáme ho.Vyšroubujeme šroubek držící vačku a vyndáme jí,místo ní našroubujeme osmičku šroub a utahujeme dokud rotor nesleze z kužele na kterém drží.Pozor pod rotorem na kuželu je malý čudlíček,ten si k rotoru přilepte kouskem lepící pásky a zabalte rotor do novin ať se do něj nenachytají špony!!!
Nyní povolíme čtyři matice držící hlavu a sundáme jí (když nechce slést tak vrátíme na své míst start páku a motor rukou prošlápneme a hlava odskočí) ,z pístu a vnitřku hlavy očistíme karbon a sundáme i válec.
Motor převrátíme na pravý bok tj. levým deklem nahoru.Odšroubujeme sedm šroubů držící levé víko a víko sundáme (jestli je hodně přilepený tak do něho klepneme dřevěným špalíčkem).Pod ním uvidíme primární řetěz a spojku. Na spojce je pět pružinek.Ty se sundávají dost špatně, ale já na to mám takovej fígl doufám že to pochopíte (až budou fotky bude to lepší).Vemte stranový klíč 10-8 a stranou s 8 ho položte na primární kolečko a stranou s 10 ho položte na podložku pod segrovkou.Do pravý ruky vemte kleštičky,levou dlaní se opřete o střed klíče a kleštičkami vyndejte segrovku,pak pozvolna přestaňte tlačit aby pružinka nevystřelila. Takhle to proveďte u všech pěti.Teď ze spojky sundejte ten horní víčko a vyndejte lamely (všechny najednou protože je na nich řetěz).Zůstane nám tam holý spojkový koš.Uprostřed něj je matička zajištěná plechovou podložkou.Podložku odehneme šroubovákem a matici povolíme 13tko trubkovým klíčem a můžeme sundat spojkový koš.Teď přichází na řadu primární kolečko které je na kuželu.Aby jsme ho sundali musíme mít stahovák.
Teď povolíme vše co drží motor po hromadě tzn. 6/7 šroubů u spojky,šrouby zvenku na karterech, řadící mechanismus (2 šrouby) a nezapomenout na dva válečky které jsou v okách za které visí motor v rámu.Jedno je v předním a druhé v zadním dolním.Vytlučeme je nějakou kulatinou.Teď namontujeme na vytlačovák a začneme ho utahovat.Motor by se měl rozlézat.Jestli se rozlézá vepředu hodně a vzadu málo tak můžeme vzadu opatrně zapáčit šroubovákem v místě kde jsou oka pro uchycení motoru (!!! nepáčit jinde protože by se karter otlačila tekl by olej!!!),popřípadě můžeme gumovou paličkou nebo mědí bouchnout do převodových hřídelí (!!! netřískejte do klikovky!!!).Motor se rozleze a pak se rozpadne na dvě půlky.V pravém karteru zůstane nalisovaná klikovka.Pokud jí chcete vyndat tak opatrně vytlouct gumovou paličkou nebo mědí.Zapamatujte si ještě jak patří převodovka protože dvě prostřední kolečka se dají prohodit a pak máte pomalou dvojku.
Tak jestli se vám to povedlo tak se můžete chlubit že umíte půlit motor z fíka.Když ho máte rozpůlený proveďte tu věc kvůli které se to půlilo,umejte kartery a vnitřnosti benzínem popřípadě vyměňte gufera, motor zase složte a hurá na silnice (nebo pole)???!!!

© Wiku 27.7.2006