TisknoutTisknout

Fichtlmánie po česku

"Vypisujeme šestihodinový vytrvalostní maratón motocyklů Jawa o obsahu padesáti kubických centimetrů, které byly vyrobeny v Československu do roku 1982," píše se v propozicích Austerlitz Fechtl Cupu, který je naplánovaný na poslední den letošního září. Závodníci tam pojedou na uzavřené cross-country trati ve Slavkově u Brna. Ředitel závodu Marek Zachoval počítá s účastí pětatřiceti čtyřčlenných týmů. "Zájem fichtlařů je obrovský," říká. 

Čtyřikrát delší závod mají za sebou hasiči z Čisté u Horek v Podkrkonoší, kteří počátkem července uspořádali vytrvalostní čtyřiadvacetihodinovku malých motocyklů Jawa 50. Na start se postavilo celkem devatenáct týmů, které na uzavřené trati najely celkem osm tisíc šest set třicet šest kilometrů! 

"Ročně jedu dvě tři veteránské akce, abych omrknul, co má kdo nového," svěřuje se Aleš Matějka z Tišnova u Brna. "Sjíždějí se tam stovky lidí, atmosféra se nedá popsat. Mám dvanáct pařezů a dvě motorová kola Stadion. Dávám je do kupy podle toho, jak mám peníze a čas. Sada dílů pro velkou renovaci přijde na pětadvacet tisíc korun. Když vyjedu s opraveným pařezem, králem mezi fichtly, je to úžasný pocit." 

Jan Plesar z Jičína organizuje motoristické podniky fichtlů ve východních Čechách. Například letošní jarní Tour de Soda jelo víc než šedesát jezdců stejný počet kilometrů Českým rájem. Červnových závodů v Prachovských skalách se zúčastnilo sto patnáct závodníků. "Na září plánujeme třicetikilometrovou Tourist Trophy Jinolice, do které je přihlášena stovka motorek s jezdci," říká. "Sám pojedu na pařezu z roku 1957. Patří u nás mezi první vyrobené kusy. Posedlý fichtly je i bratr Jakub, který má taky pařeza." 

Dají se spočítat fandové, jejich stroje i akce, které organizují po celé republice? Radek Šešín, majitel největšího internetového obchodu s náhradními díly na malé jawy a mopedy, říká: "Pincků a fichtlů jsou tisíce, nedají se spočítat, oficiální club fichtlařů u nás není. Většinu fandů tvoří kluci od deseti do sedmnácti let. Stroje mají po tátovi nebo dědovi. Nejvíc jsou dnes ceněny pařezy. Spousta lidí je za nic nevymění." 

ZPĚT